Zubní výplň se používá k opravě poškozeného zubu způsobené zubním kazem, opotřebením nebo úrazem. Slouží k obnovení tvaru a funkce zubu. Výplňovým materiálem dnešní doby je fotokompozit. I v naší ordinaci upřednostňujeme vyhotovení bílých fotokompozitních výplní, které jsou estetické a ve srovnání s klasickou amalgámovou plombou dovolují zachování většího množství zdravých zubních tkání.
Typy výplní:
- Fotokompozitní výplň
- Amalgámová výplň
- Skloionomerní výlň
Fotokompozitní výplň
Definitivní výplň s vynikající estetikou. Má adhezivní spojení se zubem, takže nevyžadují tak razantní a agresivní preparaci jako výplně amalgámové a jsou tak šetrnější k tvrdým zubním tkáním. Po ošetření je zub možné ihned zatěžovat. Nevýhodou je jejich časová a technická náročnost. Vyžadují maximálně suché pracovní pole, které zajišťujeme pomocí kofferdamu (latexová izolační blána), vytvoření správné adheze na sklovinu a dentin, postupné vytvrzovaní jednotlivých vrstev fotokompozitního materiálu, doplněné finální artikulací a vyleštěním výplně.
Vlastnosti fotokompozitní výplně:
- Estetika: hlavní výhodou fotokompozitních výplní je jejich estetický vzhled. Lze dokonale sladit s barvou okolní zubní tkáně, takže splynou se zubem a jsou téměř neznatelné. To je důležité zejména u zubů v předním úseku chrupu.
- Odolnost: moderní fotokompozitní materiály jsou velmi odolné a vydrží mnoho let při správné péči o chrup.
- Biokompatibilita: fotokompozitní výplně jsou považovány za biokompatibilní, což znamená, že obvykle nezpůsobují alergické reakce.
- Využití: fotokompozitní výplně se mohou používat od malých kazů až po rozsáhlejší poškození a dostavby zubů.
Amalgámová výplň
Definitivní výplň, též známá jako „stříbrná plomba”, je tradiční typ výplně používané v zubním lékařství k opravě zubního kazu, úrazu nebo jiného poškození zubu. Přestože dříve patřila mezi nejrozšířenější výplňové materiály, její používání v současné době ustupuje kvůli environmentálním a zdravotním obavám. Novinkou je zákaz používání amalgámových plomb v EU, který již schválili v Bruselu a který vstoupí v platnost na začátku roku 2025 (Česká Republika, Slovinsko a Bulharsko si vyjednali dvouletý odklad tohoto zákazu). Jedná se o slitinu rtuti a dalších kovů, zejména se jedná o stříbro, měď a cín.
Vlastnosti amalgámové výplně:
- Odolnost a trvanlivost: amalgámové výplně jsou velmi odolné a vydrží mnoho let (často vydrží déle než zub samotný).
- Nízké náklady: amalgámové výplně patří mezi cenově nejdostupnější typy výplní.
- Špatná estetika: amalgámové výplně mají stříbrnou barvu, která výrazně kontrastuje s barvou zubní skloviny. To může být nevzhledné, zejména u zubů v předním úseku chrupu.
- Obsah rtuti: právě kvůli obsahu rtuti byl schválen zákaz v celé EU. Má ekologické důvody: rtuť tvoří ve vodě nebezpečné sloučeniny a vadí i její únik do vzduchu.
Skloionomerní výplň
Dlouhodobě provizorní zubní výplň. Jedná se o materiál, který v sobě spojuje výhody pevnosti a zároveň uvolňuje fluoridy, čímž pomáhá předcházet vzniku nového zubního kazu. Nejčastěji se používá jako výplň na dočasných zubech, provizorní výplň či jako podložkový materiál u hlubokých kazů. Je bílá, ale protože není tolik průsvitná jako fotokompozitní výplň, není tolik estetická.
Vlastnosti skloionomerní výplně:
- Uvolňování fluoridů: skloionomerní cementy mají vysoký obsah fluoridů. Díky tomu se velká část fluoridů uvolňuje hned po zhotovení výplně. Množství fluoridů, které se časem uvolňuje, se zmenšuje.
- Biokompatibilita: skloionomerní cementy jsou považovány za biokompatibilní, což znamená, že obvykle nezpůsobují alergické reakce.
- Přilnavost k zubu: skloionomerní výplně si vytváří se zubem tzv. difúzní vazbu. Kyselina polyakrylová vytlačuje fosfátové a kalciové ionty ze zubní tkáně a ty jsou přijímány přilehlým cementem. Současně pronikají do zubní tkáně fluoridové ionty a stroncium uvolněné z cementu, aby byla zachována elektrolytická rovnováha.
- Nižší životnost: jsou méně odolné vůči opotřebení a tlaku v porovnání s amalgámovými nebo kompozitními výplněmi