Endodontické ošetření, známé jako ošetření kořenových kanálků, je stomatologický zákrok, jehož cílem je zachránit zuby s poškozenou dření. Dřeň, nazývána také zubní pulpa, je měkká tkáň uvnitř zubu, která obsahuje nervy a cévy. Pokud je dřeň poškozena zánětem nebo infekcí, může to vést k silné bolesti a v konečném důsledku k odumření zubu. Jde tedy o soubor postupů a technik, vedoucí ke kompletnímu vyčištění, vypracování, dezinfekci a dokonalému zaplnění kořenových kanálků. Toto ošetření je přístrojově a časově náročné a vyžaduje maximální preciznost.
Průběh endodontického ošetření:
- Diagnóza: provedeme vyšetření a rentgen, abychom diagnostikovali rozsah poškození zubní dřeně.
- Lokální anestezie: zub znecitlivíme lokální anestezií.
- Izolace zubu: izolujeme zub od dutiny ústní pomocí kofferdamu (latexová blána), aby se vytvořilo suché pracovní pole, eliminovala se možnost vdechnutí či spolknutí nástroje, nevnikla pacientovi do úst výplachová dezinfekce a zamezilo se opětovné kontaminaci vyčištěného kanálku slinami.
- Přístup ke kořenovým kanálům: vytvoříme malý otvor v korunce zubu a pomocí mikroskopu najdeme a rozšíříme vstup(y) do kořenových kanálků.
- Měření délky, čištění a dezinfekce: délku kořenových kanálků změříme pomocí apexlokátoru, vyčistíme a vypracujeme kvalitními NiTi rotačními nástroji a vydezinfikujeme speciálními roztoky, aby se odstranily všechny bakterie.
- Plnění kořenových kanálků: existuje jednokrokové či vícekrokové ošetření a závisí na rozsahu onemocnění zubu. U jednokrokového ošetření se kořenové kanálky vyčistí i definitivně zaplní v jedné návštěvě. Plníme metodou vertikální kondenzace. U vícekrokového ošetření předchází definitivnímu plnění aplikace dezinfekční vložky s hydroxidem vápenatým a až v další návštěvě se kanálky plní definitivně.
- Restaurace zubu: po tomto ošetření zpravidla následuje vložení FRC čepu do kanálku, dostavba pomocí fotokompozitní výplně a zhotovení fixní protetické práce.
Co můžete po zákroku očekávat?
Po ošetření můžete po několik dní vnímat u ošetřených zubů zvýšenou citlivost, která postupně odeznívá. V případě potřeby ji můžeme zmírnit léky proti bolesti.
Rizika a komplikace:
Ošetření kořenových kanálků je obecně bezpečný a efektivní zákrok. Stejně jako u řady lékařských zákroků existuje i u tohoto ošetření řada různých komplikací. I přes naši snahu minimalizovat tato rizika se mezi nejčastější komplikace řadí:
- Zalomení nástroje v kořenovém kanálku: při opracování a rozšiřování kořenového kanálku se může část kořenového nástroje v kanálku oddělit. V takovém případě se pokusíme část nástroje odstranit nebo obejít.
- Perforace kořene zubu: v ojedinělých případech může během ošetření dojít k drobnému poranění stěny kořene zubu. I v takových situacích se snažíme o maximální záchranu zubu a navrhneme vám vhodné řešení.
- Reinfekce kořenového kanálku: i přes snahu o maximální dezinfekci kořenových kanálků může dojít k reinfekci. V takovém případě je nutné provést reendodontické ošetření.